Обґрунтування Програми
З метою сприяння реалізації державної політики щодо попередження наркоманії в місті Харкові розпорядженням міського голови від 11 квітня 2019 року № 51 було створено Координаційну раду з питань реалізації державної політики щодо попередження наркоманії.
Це не результат формальної реакції місцевої влади, а результат того, що харківська міська громада почала повідомляти про те, що процес розповсюдження наркотичних засобів у місті набув загрозливих маштабів.
У Харкові інтенсивно поширюються наркотики різного виду серед підлітків і молоді. Усе частіше до лікувальних установ міста потрапляють школярі та студенти через передозування наркотичними препаратами.
Практично в кожному дворі міста зустрічається реклама наркотиків у вигляді інтернет-адрес. Дуже часто така реклама трапляється на шляху до шкіл та інших закладів освіти. Кожен старшокласник знає про наркотики і має знайомих, які вживають їх у різних варіантах. Небезпека сучасних наркотиків полягає в тому, що вони викликають швидке звикання відразу після першого вживання. Уже після декількох місяців вживання людина стає фактично особою з інвалідністю, здатною існувати тільки за рахунок суспільства, кількість смертей вражає.
Усе це зобов’язує міську владу і всіх жителів територіальної громади міста знайти необхідні способи і методи протистояння цій проблемі.
Знаючи ситуацію в місті, ми запросили для роботи в Координаційній раді працівників структурних підрозділів Харківської міської ради, які стикаються із цими проблемами, представників державних структур, до обов’язків яких входить робота із зазначеними напрямками, представників громадських організацій, які є носіями інформації, що називається «з перших вуст», інформації, яка зобов’язує нас бути уважними, відповідальними і вживати всі необхідні заходи з протидії поширенню наркотичних речовин.
На сьогодні в місті працюють близько 20 громадських організацій, що займаються питаннями профілактики поширення наркотиків і надання допомоги наркозалежним. Усі вони є експертами Координаційної ради.
Необхідність реалізації Програми викликано тим, що сучасна ситуація в місті характеризується збереженням негативних тенденцій у сфері вживання психоактивних речовин, що призводить до підвищення рівня захворюваності населення на особливо небезпечні хвороби, зокрема ВІЛ-інфекцію/СНІД, туберкульоз, вірусні гепатити, а також до загострення соціальних проблем (зростання злочинності, збільшення кількості дорожньо-транспортних пригод, нещасних випадків на виробництві, зниження продуктивності праці).
Програма визначає систему заходів, спрямованих на вдосконалення профілактики наркоманії, лікування і реабілітацію наркозалежних осіб.
Ефективне вирішення комплексу питань можливе лише за умови визначення основних напрямів та розв’язання завдань з реалізації політики у сфері протидії поширенню наркоманії.
Прийняття Програми необхідне для вироблення єдиного інтегрованого міжвідомчого підходу до реалізації державної політики щодо протидії поширенню наркоманії, боротьби з незаконним обігом психоактивних речовин.