До уваги роботодавців та мешканців Новобаварського району м. Харкова

|

Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району ХМР про укладення договорів цивільно- правового характеру та діяльність Робочої групи з питань підвищення рівня оплати праці легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення.  

 Шановні роботодавці та мешканці Новобаварського району м. Харкова!

 В українському законодавстві існує два види відносин, що передбачають виконання певного обсягу роботи і, відповідно, оплату праці. Одні з них регулюються Кодексом Законів про працю (далі КЗпП) і виникають після укладення трудового договору між роботодавцем (юридичною або фізичною особою) і працівником. Інші регулюються Цивільним Кодексом України (далі ЦКУ) і виникають після укладення цивільно — правового договору між замовником (фізичною або юридичною особою) і виконавцем.

Існує цілий ряд договорів цивільно—правового характеру (далі- ЦПХ). Винятковий їх перелік викладений у статтях 61-63 ЦКУ. До них, зокрема, можна віднести договір підряду, звичайного і будівельного, а також договір на проведення науково — дослідних, дослідно — конструкторських, проектних або вишукувальних робіт. Крім того, договір про надання послуг, перевезення пасажира (багажу), транспортного експедирування, відповідального зберігання, управління майном тощо.

Загальний зміст будь-якого цивільно—правового договору полягає в тому, що одна зі сторін зобов’язується виконати певний обсяг робіт (виконавець), а інша (замовник) прийняти її і оплатити на умовах цього договору.

Законодавство не передбачає якихось обмежень щодо оплати за таким договором (виплати винагороди). Така сума відразу обумовлюється сторонами при укладенні договору і надалі може бути змінена лише шляхом внесення відповідних змін до тексту договору.

Як вже було сказано, даний вид договорів не відноситься до трудових. Уклавши договір ЦПХ роботодавець знімає з себе всю відповідальність, яка покладена на нього трудовим законодавством (оплати за лікарняним листком співробітника; надання щорічної оплачуваної відпустки; дотримання заходів техніки безпеки при виконанні робіт за договором та створення належних умов праці; виплати заробітної плати не менше двох разів на місяць, з інтервалом не більше 16 календарних днів, у розмірі не менше державно встановленого мінімуму).

Отже, метою договору ЦПХ є отримання певного матеріального результату. Тому такі договори застосовуються для виконання разової конкретної роботи, що спрямована на одержання результатів, і у разі досягнення цієї мети, договір вважається виконаним і дія його припиняється.

Звертаємо увагу! За наявності ознак, притаманних трудовим відносинам (роботи, які виконуються за укладеними цивільно—правовими договорами відповідають вакантній посаді, виконуються регулярно, а виконавець підпорядковується внутрішньому трудовому розпорядку замовника), повинен укладатися трудовий договір, а не договір цивільно-правового характеру.

Відповідно до ч. 5 ст. 50 Закону України «Про зайнятість населення»  роботодавцям заборонено застосовувати працю громадян без належного оформлення трудових відносин, учиняти дії, спрямовані на приховування трудових відносин. За підміну трудових відносин цивільними, а саме використання праці працівника без укладання з ним трудового договору (контракту) відповідно до ст. 265 КЗпП за кожного неоформленого працівника передбачений штраф у 30-кратному розмірі мінімальної заробітної плати.

Нагадуємо вам, що виконавчим комітетом Харківської міської ради в Новобаварському районі утворена Робоча група з питань підвищення рівня оплати праці, легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення (далі – Робоча група), яка є постійно діючим дорадчим органом.

Метою діяльності Робочої групи є сприяння виведенню заробітної плати та зайнятості населення з «тіньового» сектора економіки.

З початку 2019 року в Новобаварському районі проведено 2 засідання Робочої групи, на яких доповідали 22 та заслухані письмові пояснення 7-ми суб’єктів господарювання. Роботодавці пояснювали причини низького рівня середньомісячної заробітної плати, звітували з питань дотримання розміру мінімальної заробітної плати, мінімальних державних гарантій в оплаті праці та оформлення трудових відносин.

З початку 2019 року рекомендації щодо забезпечення диференціації розміру зарплати та підвищення її рівня виконані: ПП «Мартекс», ОК АГК «Геркулес».

Повідомити робочу групу про факти порушень трудового законодавства можна звернувшись до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради за адресою: м. Харків, вул. Різдвяна, 1,                    

т. 712-02-70. 

Подобається це:

%d блогерам подобається це: