25-26 вересня 2019 року в місті Харкові буде проходити Східний Форум із питань інклюзії задля посилення соціальної єдності, культури миру та справедливості.
Метою форуму є привернення уваги до інклюзії та потреб людей з інвалідністю в суспільстві, які знаходяться в більш скрутному становищу в умовах конфлікту на Сході України, формування толерантного ставлення громадянського суспільства (ОГС) до цієї проблеми загалом, обмін досвідом та побудова діалогу з зацікавленими лідерами ОГС та влади, розробка планів співпраці на майбутнє з більш експертно-обізнаними представниками ОГС та експертним середовищем загалом, які зможуть спільно об’єднаними зусиллями сприяти швидшим позитивним змінам на Сході України, зокрема в Донецькій та Луганській областях.
Співорганізаторами форуму є Харківська міська рада; Департаменти соціального захисту населення Донецької та Луганської ОДА; Державна реабілітаційна установа «Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Донбас»; Луганська обласна Асоціація організацій осіб з інвалідністю; Донецька обласна організація інвалідів ВОІ СОІУ; Програма ООН із відновлення та розбудови миру.
Контактна особа: Олена Шингарьова, 050-300-34-81
Програма ООН із відновлення та розбудови миру
Східний Форум із питань інклюзії
задля посилення соціальної єдності, культури миру та справедливості
25-26 вересня 2019
м. Харків
Концепція та програма заходу
Ідея Форуму: За останній рік, багато громадських лідерів проявили ініціативи в висвітленні поглядів суспільства на різні сфери життя, в тому числі і ставлення суспільства до людей з інвалідністю. Низка громадських ініціатив підтримано Програмою ООН із відновлення та розбудови миру в сфері інклюзії. Однак, ще продовжує спостерігатися розрізненість ставлення, відсутність необхідного рівня знань та взаємодії всіх учасників процесу для організації системного просування реформ і відстоювання інтересів, в тому числі і людей з інвалідністю, з урахуванням інтересів населення потерпілих внаслідок конфлікту територій Східних областей України.
Такі заходи, як: Всеукраїнський флешмоб «Вікенд необмежених можливостей 2018» (03.12.2018) та Луганський регіональний форум «Діалог про стратегію підвищення інклюзії в різних сферах суспільного життя» (03-04.12.2019 в м. Сєвєродонецьк та м. Лисичанськ), Фестиваль-конкурс «Світ без обмежень» (12-16.05.2019), робочий візит в червні (18 – 22.06.2019) до м. Одеса для ознайомлення та обміну досвідом представників Донецької та Луганської областей з досвідом міста на тему «Побудова толерантного суспільства та справедливого партнерства, заснованого на підходах захисту прав людини, ґендерної рівності, побудови інклюзивних та доброчесних інституцій» та виставка світлин і пресконференція в ІА «Укрінформ» «Життя без обмежень» (м. Київ), а також робочий візит до міста Харків із питань обміну досвідом у питаннях інклюзії (22-23.09.2019), показали, що партнери з числа органів влади та організацій громадянського суспільства в Одесі та Харкові реалізують набагато більше системних проєктів розвитку в сфері інклюзії, зумівши протягом останніх 20 років побудувати ефективні партнерства ОГС та влади на різних рівнях, що загалом вказує на зовсім інший, більш ефективний рівень співпраці громадськості та влади, та як наслідок, швидше та ефективніше впровадження проєктів покращень у звичайне суспільне інклюзивне життя.
Тому ідея Східного Форуму з питань інклюзії тепер допоможе зацікавленим представникам Донецької та Луганської областей в просуванні кращих практик у сфері інклюзії за допомоги налагодження партнерських зав’язків із ОГС та владою міста Харкова, та дозволить подовжити започатковане партнерство з представниками м. Одеса, що загалом соціально поєднає знання та експертний досвід учасників Форуму, з продовженням більш ефективного діалогу для адвокатування інтересів областей на національному рівні та дозволить спланувати конкретну спільну діяльність для покращення ситуації на Сході України в зазначених питаннях.
Мета: привернення уваги до інклюзії та потреб людей з інвалідністю в суспільстві, які знаходяться в більш скрутному становищу в умовах конфлікту на Сході України, формування толерантного ставлення громадянського суспільства (ОГС) до цієї проблеми загалом, обмін досвідом та побудова діалогу з зацікавленими лідерами ОГС та влади, розробка планів співпраці на майбутнє з більш експертно-обізнаними представниками ОГС та експертним середовищем загалом, які зможуть спільно об’єднаними зусиллями сприяти швидшим позитивним змінам на Сході України, зокрема в Донецькій та Луганській областях.
Очікувані результати:
Завдання Форуму:
Цільові групи (усього очікується залученість 300 осіб, 150 з яких – представники Донецької, Луганської та Одеської областей та гості відповідних установ національного рівня):
Співорганізатори Форуму:
Запрошені:
Представники, що задіяні в заході зі сторони міжнародних партнерів:
Фінансова підтримка заходу:
Форум проводиться в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швеції та Швейцарії.
Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань ґендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
Програму підтримують одинадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз, Європейський інвестиційний банк, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Швеції, Швейцарії та Японії.
Програма публічних заходів Форуму
Середа, 25.09.2019, перший день – організаційний
25.09.2019 Тематичні зустрічі
12:00–18:00 Тематичні зустрічі та ознайомчі візити в м. Харків:
Для групи №1 - осіб з числа представників органів влади, місцевого самоврядування та ОГС:
• Територіальний центр Московського району, клуб активного долголіття, вул. Валентинівська, 23-г (13:00-14:00)
• КУ «Соціальний готель», вул. Валентинівська, 23-г
• Хоспіс, Московський пр., 195 (14:30-15:30)
• Соціальний центр «Сім’я», Салтівське шосе, 246-а (16:00-17:00)
Для групи №2 – осіб із числа представників органів влади, місцевого самоврядування та ОГС:
• Відділення паліативної допомоги, Дитячий хоспіс міської дитячої лікарні №5. Адреса: м. Харків, вул. Танкопія, 43 (13:00-14:00)
• Центр реабілітації дітей із порушеннями зору, ГО «Право вибору». Адреса: м. Харків, вул. Киргизська,10 (14:30-15:30)
• Центр раннього втручання. Адреса: м. Харків, пр. Ювілейний, 52А, (16:00-17:00)
• Інклюзивна школа №124. Адреса: м. Харків, вул. Гвардійців-Широнинців, 75А (17:30-18:00)
Для групи №3 - осіб із числа представників органів влади, місцевого самоврядування та ОГС:
• Інклюзивна школа №124. Адреса: м. Харків, вул. Гвардійців-Широнинців, 75А (13:00-13:30)
• Соціальна транспортна послуга «Інватаксі» (13:30-14:00)
• Регіональний центр надання адмінпослуг, вул. Тракторобудівників, 144, (14:30-15:30)
• Парк Горького, вул. Сумська, 81 (16:00-17:00)
Четверг, 26.09.2019, 2-й день підсумковий
26.09.2019 Другий день Форуму
м. Харків, «Харків Палас»
10:00 Відкриття форуму. Привітальні слова со-організаторів форуму.
Світлана Горбунова-Рубан, заступниця міського голови з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення (м. Харків)
Ганна Борова, представник Програма ООН із відновлення та розбудови миру
Олена Шингарьова, президентка ГОІ «Креавита» (м. Харків)
Світлана Фоміна, Директорка ДКУСЦР «Донбас» (м. Краматорськ)
10:00–12:00 Робота виставки «Інклюзія у всіх сферах життя. Інклюзивні інноваційні технології та їх запровадження в сучасному житті»:
• Книги мовою Брайля (м. Харків)
• Hand-made: свічки, декупаж, прикраси, пряники, глина, картини, які створені особами з інвалідністю (м. Харків)
• Виставка творчості людей з інвалідністю (м. Краматорськ)
• Виставка творчості людей з інвалідністю (м. Сєвєродонецьк)
• Виставка фотографій людей з інвалідністю (м. Харків, м. Краматорськ та м. Сєвєродонецьк)
12:00-13:00 Обідня кава
13:00-15:00 Робота «за лаштунками»: паралельна робота секційних майстеркласів:
(1) Інноваційний розвиток соціальної сфери та її послуг. Інноваційні інклюзивні техніки роботи з дітьми в реабілітаційних закладах та закладах освіти:
• Вернер Шпаннер, КЗ «Центр реабілітації осіб із відхиленнями психофізичного розвитку» (м. Одеса)
• Сергій Гаков, ГО «Центр розвитку майбутнього» (м. Краматорськ)
• Анастасія Копилова, експертка ГО «Карітас. Сєвєродонецьк» (м. Сєвєродонецьк)
• Ганна Кукуруза, голова БФ "Інститут раннього втручання" (м. Харків)
• Валентина Бутенко, Центр реабілітації дітей із порушеннями зору, президентка ГО «Право вибору» (м. Харків)
• Ірина Шевченко, президентка ХБО батьків дітей із хромосомними особливостями та лікарів генетиків (м. Харків)
• Юлія Пастухова, заступник директора сш №124 (м. Харків)
• Галіна Кукліна, завуч «Харкківської спеціальної школи №5» (м. Харків)
(2) Соціальна єдність влади та громадськості – єднання задля ефективного впровадження проєктів та програм розвитку в містах, громадах, на обласному та національному рівнях. Як влада може довірити громадськості стати провайдерами соціальних послуг:
• Світлана Горбунова-Рубан, заступниця міського голови з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення (м. Харків)
• Наталя Чаплигіна, директор КЗ «Міський Центр реабілітації дітей-інвалідів та інвалідів дитинства «Промінь»
• Представник Департаменту соціального захисту населення Донецької ОДА
• Представник Департаменту соціального захисту населення Луганської ОДА
• Представник інституту осіб із відхиленнями психофізичного розвитку (м. Одеса)
• Світлана Фоміна, Директорка ДКУСЦР «Донбас» (м. Краматорськ)
• Представники установ та організацій національного рівня (за згодою)
(3) Як побудувати ефективний діалог та стати громадськими «адвокатами»/«інклюзивними радниками» і захисниками прав людей з інвалідністю, провайдерами позитивних змін в суспільстві. Де вже існує «громадський ринок послуг» та чи є результати «ярмарок проєктів» громадськості:
• Олена Шингарьова, громадська радниця міського голови, голова ГО «Creavitа» (м. Харків)
• Олег Лепетюк, ГО незрячих юристів (м. Харків)
• Олег Прохоров, громадський радник міського голови, голова ГО «Спортивний клуб інвалідів» Одеса-Баскет» (м. Одеса)
• Микола Надулічний, радник голови Луганської ОДА, голова ГО «Асоціація організацій людей з інвалідністю» (м. Сєвєродонецьк)
• Надія Поламарчук, радниця міського голови, голова ГО «Донецька обласна організація інвалідів ВОІ СОІУ» (м. Краматорськ)
• Представник Мінсоцполітики
(4) Діалог поколінь: молодь та особи старшого віку, контекст інклюзії в цьому напрямку:
• Тетяна Яценко, директорка Територіального центру Московського району
• Представник ГО «Золота Надія» (м. Золоте, Луганська область)
• Оксана Забашта, Оксана Сирих-Чаплинська, членкині клубу «Беркана» та проєкту «Школа поважної пані» (м. Харків)
• Оксана Кононець, переможниця «Краси без обмежень-2016», фіналістка і володарка титулу «Міс Індивідуальність» Першого Світового конкурсу краси «Miss Wheelcheir World - 2017», директора благодійного фонду «Нескорені».
15:30–18:00 Загальна панельна дискусія щодо підведення підсумків роботи Форуму та його тематичних секцій
18:00–20:00 Урочисті виступи творчих колективів (м. Харків, м. Краматорськ та м. Сєвєродонецьк)