Робота ЦДП «Компас» під час карантину

Зменшення шкоди онлайн

Виклики – це шлях до нових можливостей. Підтвердження цієї тези у повній мірі відчули у своїй роботі фахівці Центру соціальної підтримки та допомоги підліткам групи ризику та їх близькому оточенню «Компас» Харківського благодійного фонду «Благо». І те, що спочатку було суцільним жахіттям, у вигляді відомої формули 24/7 у подальшому виявилося шляхом до, нових можливостей.

 Робота онлайн під час пандемії Коронавірусу (COVID – 19) для центру «Компас» – це спроба зіграти, такий собі матч відповіді, на полі суперника і довести актуальність послуг зі зменшення шкоди від вживання підлітками психоактивних речовин не лише в умовах які ми створили для цього.

Відомо, що гаджети і все, що з ними пов’язано – це територія сучасних підлітків. Отже, з перших днів карантину фахівці центру «Компас» Харківського благодійного фонду «Благо» вирішили нічого не змінювати у планах роботи з підлітками групи ризику окрім форми спілкування.

Телефон та комп’ютер стали для нас основними засобами комунікації з підлітками і, здається, їм це сподобалося. Вони відчули себе господарями ситуації. З точки зору роботи з підлітками групи ризику це важливо, адже рідні стіни, улюблений смартфон це власні ресурси підлітка, які допомагають йому у спілкуванні з дорослими людьми. Ми розуміли, що навантаження на дітей, які навчаються значно зросло і були побоювання щодо зворотного зв’язку. Але побоювання не справдилися. Нам вдалося організувати системну роботу з тими підлітками які проходили програму соціального супроводу, програму реабілітації, проводити індивідуальні консультації й масові профілактичні заходи, використовуючи сторінку центру «Компас» в інстаграмі та інші платформи для онлайн зв’язку.

Не дивно, що у цей період нашому медичному консультанту доводилося, окрім консультацій щодо збереження статевого здоров’я, відповідати на численні питання щодо коронавірусу та профілактики захворювання на COVID-19. В іншому все йшло як завжди. Проводилися заняття з лідерами та активістами нашого центру, фокус-група з підлітками щодо покращення послуг у центрі «Компас» та оптимізації роботи під час карантину.

Ми щойно розпочали впроваджувати програму реабілітації для підлітків, які мають залежність від наркотиків аж тут карантин і питання: «Що робити?». Вирішили не зупинятися і сьогодні продовжується робота з клієнтами програми реабілітації та їх батьками. В режимі онлайн до програми реабілітації, за час карантину, долучився ще один підліткок. Це новий виклик, оскільки в нашій програмі реабілітації онлайн супровід передбачався лише на останньому етапі а тут таке. Спробуємо, можливо нові умови дадуть нові можливості.

Засобами зв’язку проводяться супервізії як для фахівців проекту «Права та здоров’я уразливих груп населення: заповнюючи прогалини» так і для наших лідерів – чемпіонів програми Dance4life». Наші чемпіони долучилися до челенджу “Імпульс танцю”. Вони активно проводять роботу в чатах зі своїми групами метою яких є навчити інших підлітків безпечній поведінці. Вони готують завдання для учасників, записують відео для них, які потім обговорюють. У соціальних мережах запустили 2 челенджі серед учасників груп – своїх однолітків.

Загалом, за час карантину, соціальними працівниками центру «Компас» надано понад 200 індивідуальних консультацій клієнтам програми соціального супроводу, понад 20 консультацій надав психолог та 17 консультацій – медичний працівник.

Ми провели опитування 10 підлітків щодо порушення їх прав за допомогою скринінгового інструменту, розробленого для підлітків групи ризику.

Значна частина роботи виконується зараз на нашій сторінці в інстаграм. За допомогою цього вдалося об’єднати навколо тем, пов’язаних з безпечною поведінкою значну кількість підлітків. Матеріал, який ми їм пропонуємо цікавий та корисний для них. За цей час кількість підписок на сторінку зросла на 93 нових користувачів. Зроблено понад 400 публікації в історію та 29 основних постів. Їх охоплення – від 200 до 400 переглядів. І це менше ніж за тиждень. Загалом за період карантину охоплено приблизно від 700 унікальних користувачів, які бачили публікації. Загальна кількість переглядів всіх публікацій та історій понад 9000 переглядів. Така активність зумовлена постійною підтримкою цікавості підписників до профілю, взаємодією через відмітки в історіях та створенням якісного контенту.

Підлітки активно приймають участь у опитуваннях на різні теми. Так, наприклад, в опитуванні щодо ВІЛ-інфекції взяли участь 108 учасників, «Вживання ПАР» –  66 учасників, «Засоби контрацепції» – 109, «Міф/факт щодо вживання ПАР» – 84, «Шкідливий вплив алкоголю» – 80, «Правда та брехня про наркотичні речовини» – 87, «Як ви проводите своє дозвілля?» – 90 учасників.

Проводяться також опитування з метою збору інформації, оцінки ризиків, цілей, потреб, проблем підлітків. Окрім тематичних опитувань проводяться й активності розважального характеру, таких історій було понад 200. Проведення таких опитувань дозволило нам зрозуміти, що цікаво користувачам під час карантину/перебування вдома. Як результат – публікації актуальних інформаційних рубрик. Охопленням одного поста від 250 переглядів.

На сторінці центру в instagram «kompas_7» були започатковані дві постійні рубрики. Одна з них спрямована на інформування клієнтів про безкоштовні платформи для навчання (prometheus, free2ask і інші), підбір курсів для саморозвитку та інструкції, як правильно зареєструватися. Інша рубрика стосувалася висвітлення цікавих і маловідомих фактів. Проведено флешмоб «#я_на_карантині», учасниками якого стали 24 підписники сторінки. Переможець поштою отримав свій подарунок. Проведено один розіграш на участь в тренінгу від Teenergizer (молодіжна організація), переможцями стали 5 підписників. Проведено прямі ефіри спеціалістами центру, спільно з лідерами та партнерами проекту. Темами для трансляцій стали: «Питання, яке не можеш запитати в батьків», «Як з користю проводити час на карантині», «Робота центру on-line», «Молодь та наркотики». Один з прямих ефірів був переведений спільно з Патрульною поліцією міста Харків, на тему «Безпечна поведінка під час карантину», охоплення якого було понад 100 осіб. Під час прямих ефірів, через чат, підлітки мають змогу поставити різні питання, які стосуються теми та відразу ж отримати відповідь.

Нещодавно ми отримали ще один новий досвід. Ми провели за допомогою платформи ZOOM наш традиційний профілактичний квест «Наркотики? Не моя тема!». Участь у квесті взяли 37 підлітків, яким було запропоновано 6 тематичних станцій. Все як звичайно, але знаходячись вдома.

Для партнерів нашого центру було проведено 4 навчальних вебінари та тренінгові заняття для підлітків.

Отже можемо стверджувати, що життя онлайн існує і зменшенню шкоди від ризикованої поведінки там теж є місце. Єдине чого бракує – це живого спілкування. І його не замінить жодна онлайн платформа. Діти сумують за нами, ми за ними. І всі сподіваємося, що скоро побачимося.

Подобається це:

%d блогерам подобається це: